Google, Corona Virüsü Uygulamalarını Gizlemeye Başladı

Google, Corona Virüsü Uygulamalarını Gizlemeye Başladı
Yazar

Şu an dünya genelinde 95 binden fazla kişiye yayılan ve 3 binden fazla kişinin ölümüne sebep olan Corona virüsü, birçok farklı alanda etkilerini göstermeye devam ediyor. Ekonomiden büyük etkinliklere kadar birçok alanı etkileyen virüs salgını, görünüşe göre Google’ı ve Google Play Store’u da etkiledi.

Google Play Store’da Coronavirus aramaları

Google, Android işletim sistemi için uygulama mağazası olan Play Store’da, Corona virüsüyle ilgili uygulamaları gizliyor. ABD merkezli arama devi, Play Store’da “coronavirus” ya da “COVID-19” şeklinde yapılan uygulama aramalarında “Aramanızla ilgili hiçbir şey bulamadık” sayfasını kullanıcılarına gösteriyor. Bu aramalarda sadece kitap sonuçları gözüküyor.

Ancak arama, arada çizgi olmadan “COVID19” şeklinde yapıldığında aramayla ilgili birçok uygulama sonuç sayfasında karşınıza çıkıyor. Kullanıcılar, 3 Mart öncesinde böyle bir sorun yaşanmadığını ve arama sonuçlarına gayet normal bir şekilde erişilebildiğini belirtiyor. 

Arama devinin bu üslup bir pratiğe gitmesinin sebebi, kişiler arasında virüs ile ilgili yanlış haberlerin yayılmasını önlemeye çalışmak olabilir. Gelgelelim şirket tarafından bahisle ilgili rastgele bir resmi açıklama gelmediğini de hatırlatmak gerekiyor. Bu biçim bir sonuçla karşılaşılmasının sebebi ortaya çıkan bir günah da olabilir.

Tabii virüs yayıldıkça kişilerin virüsle ilgili telaşları ve kaygıları da artıyor. Bilhassa virüsün hayli süratli bir formda bulaşması ve kuluçka vadesinin uzun olması sebebiyle tesirlerinin geç ortaya çıkması da vaka sayısının bir anda patlamasına sebep olabiliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir